FREE DOWNLOAD

Best Buy Maths Worksheet

Best Buy Maths Worksheet

Download your free resource today

  • To receive this resource and regular emails with more free resources, blog posts and other Third Space updates, enter your email address and click below.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

You can unsubscribe at any time (each email we send will contain an easy way to unsubscribe). To find out more about how we use your data, see our privacy policy.

Help your students prepare for their Maths GCSE with this free best buy maths worksheet of 43 questions and answers

  • Section 1 of the best buy maths worksheet contains 36 skills-based best buy maths questions, in 3 groups to support differentiation
  • Section 2 contains 3 applied best buy maths questions with a mix of worded problems and deeper problem solving questions
  • Section 3 contains 4 foundation and higher level GCSE exam style questions on best buy maths 
  • Answers and a mark scheme for all best buy maths questions are provided
  • Questions follow variation theory with plenty of opportunities for students to work independently at their own level
  • All questions created by fully qualified expert secondary maths teachers
  • Suitable for GCSE maths revision for AQA, OCR and Edexcel exam boards

Download your free resource today

  • To receive this resource and regular emails with more free resources, blog posts and other Third Space updates, enter your email address and click below.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

You can unsubscribe at any time (each email we send will contain an easy way to unsubscribe). To find out more about how we use your data, see our privacy policy.

Best buy maths at a glance

 

Best buy problems involve looking at different offers and identifying which offer presents the best value for money. Best buy problems cover a variety of types of comparison. These include:

 

Unitary Method

This involves taking two different pack sizes, for example, and calculating the cost of one unit for each pack size by dividing the total cost by the number of units. 

 

Exchange Rates

This involves comparing the cost of the item in different currencies by converting the values to the same currency.

 

Offers and price reductions

Offers may involve a fractional or percentage change of a price which needs to be calculated before determining the best value for money. Buy one get one free is the same offer as two for the price of one or half price (for any multiple of 2 items).

 

Looking forward, students can then progress to additional ratio and proportion worksheets, for example a ratio worksheet or a simplifying and equivalent ratios worksheet.

 

For more teaching and learning support on Ratio and Proportion our GCSE maths lessons provide step by step support for all GCSE maths concepts.

Related worksheets

Do you have KS4 students who need more focused attention to succeed at GCSE?

GCSE Maths Worksheets

There will be students in your class who require individual attention to help them succeed in their maths GCSEs. In a class of 30, it’s not always easy to provide.


Help your students feel confident with exam-style questions and the strategies they’ll need to answer them correctly with our dedicated GCSE maths revision programme.


Lessons are selected to provide support where each student needs it most, and specially-trained GCSE maths tutors adapt the pitch and pace of each lesson. This ensures a personalised revision programme that raises grades and boosts confidence.


Find out more

Jump to...